برای دریافت گواهی فوت چه کاری باید انجام داد؟

0

برای گرفتن گواهی فوت در سال ۹۹ چه کاری باید انجام داد؟


گواهی فوت : ولادت و وفات از امور طبیعی است که خلقت بر پایه آن بنا شده است و هر موجود زنده ای تولد و وفات را تجربه خواهد کرد. این تجربه برای انسان دارای ارزش چندین برابری است لذا مورد توجه تمامی علوم از جمله علم حقوق قرار گرفته است.

در دنیای حقوق هر فرد مکلف به انجام امور قانونی مربوط به خود است اما از جمله مواردی که فرد در انجام امور قانونی خود دخل و تصرفی ندارد مربوط به اعلان و ثبت واقعه ولادت و وفات است که از توانایی شخصی فرد متولد شده و یا فوت شده خارج است و این وظیفه بر دوش دیگران قرار گرفته است.

ولادت و وفات از اموری است که قانون گذار آن را با اهمیت دانسته و ثبت آن را الزامی دانسته است. این الزام برای طفلی که حتی فقط چند ساعت زنده بوده است نیز جاری است و پدر، ولی و یا سرپرست قانونی او ملزم است ولادت و وفات او را اعلام و ثبت نماید.

مطابق ماده ۲۲ قانون ثبت احوال کشور مقرر میدارد: «وفات هرکس اعم از ایرانی یا خارجی و همچنین ولادت طفلی که مرده به دنیا آمده یا بلافاصله پس از ولادت بمیرد باید به مامور یا نماینده ثبت احوال اعلام شود. وفات ایرانیان در خارج از کشور به ماموران کنسولی محل اقامت یا به نزدیکترین ماموران کنسولی ایران یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام میشود. وفات ایرانیان و خارجیان ساکن کشور را ماموران و نمایندگان ثبت احوال، وفات ایرانیان در خارج از کشور را بر حسب محل اعلام، ماموران کنسولی ایران یا ماموران و یا نمایندگان ثبت احوال ثبت میکنند، وفات باید در سند ثبت وفات و همچنین در دفتر ثبت کل وقایع در صفحات مربوط به در گذشته و پدر و مادر او و شناسنامه متوفی ثبت و امضاء و مهر گردد.

وفات خارجیان پس از ثبت به شهربانی محل اعلام میشود و یک نسخه گواهی به سازمان ثبت احوال کشور فرستاده خواهد شد که به وزارت امور خارجه ارسال گردد.»

طبق تبصره این ماده، گواهی فوت به هر شخصی که درخواست کند تسلیم می گردد.

بنابراین طبق قانون، وفات واقعه ای حقوقی است و ثبت فوت هر ایرانی اعم از این که فوت وی در ایران واقع شده باشد و یا خارج از ایران، لازم است. اداره ثبت احوال متولی ثبت این واقعه حقوقی است.

اگر فرد ایرانی در ایران فوت کند قانون گذار فرد خاصی را جهت انجام امور ثبتی واقعه وفات اعلام و مشخص نکرده است و وظیفه اعلان فوت و انجام مراحل ثبت آن در ثبت احوال بر عهده افرادی قرار گرفته که از وفات او مطلع می شوند از جمله خانواده، نزدیکان، نیروی انتظامی و دیگر افرادی که می توانند با احراز هویت فرد، فوت متوفی را به ثبت برسانند. در مورد اتباع ایرانی که خارج از کشور فوت می کنند این وظیفه بنا بر قانون بر دوش مراکز رسمی نمایندگی ایران در آن محل نظیر سفارت، کنسولگری و دیگر نهادهای نمایندگی می باشد.

سند فوت برای اموری مانند مجوز دفن در آرامستانهای قانونی، انتقال جسد از بیمارستان، تقسیم ترکه و تعیین سهم الارث و … لازم و ضروری است. در اینجا مراحل صدور این گواهی بیان میشود.

گواهی فوت

مدارک صدور گواهی فوت

از جمله مدارک لازم برای ثبت وفات و گرفتن گواهی فوت وجود شناسنامه متوفی و کارت ملی او جهت ابطال توسط اداره ثبت احوال است و احراز هویت الزامی میباشد. اما در صورتی که شناسنامه در دسترس نباشد ارائه مدارک جهت احراز هویت متوفی الزامی میباشد. همچنین نیاز به گواهی پزشک یا بیمارستان یا مسئولان گورستان یا حضور دو شاهد به همراه ارائه مدرک شناسایی در اداره ثبت احوال می باشد. با تکمیل و ارائه مدارک لازم پس از انجام مراحل اداری، وفات ثبت خواهد شد و گواهی صادر میشود.

گواهی فوت پزشکی و گواهی فوت

بعد از اینکه شخصی فوت میکند نشانه های حیات او توسط پزشک معاینه می شود. اگر پزشک عدم نشانه های حیاتی را تایید کند اقدام به صدور گواهی و تایید عدم حیات می کند که در اصطلاح به آن گواهی فوت پزشکی می گویند که تنها سند اداره ثبت احوال جهت ثبت فوت شخص است. بعد از آن که اداره ثبت احوال بر اساس گواهی پزشکی مبنی بر فوت شخص سند وفات صادر کند شناسنامه متوفی را باطل و از این به بعد سند فوت در حکم شناسنامه متوفی خواهد بود.

همان طور که گفته شد مرجع صدور گواهی فوت پزشکی، پزشک معاینه کننده است و این گواهی سند رسمی محسوب نمی شود اما مرجع صدور سند فوت یا همان گواهی فوت اداره ثبت احوال است و چون توسط یک اداره دولتی صادر می شود سند رسمی محسوب می شود.

انواع گواهی فوت پزشکی

گواهی فوتی که توسط پزشک صادر می شود ممکن است به سه صورت باشد:

-اصدار گواهی فوت پزشکی در منزل

-اصدار گواهی فوت پزشکی در بیمارستان

-اصدار گواهی فوت پزشکی در پزشکی قانونی

اصدار گواهی فوت پزشکی در منزل

اگر شخص در منزل فوت کند بایستی مرگ او توسط پزشکی که مورد تایید سازمان پزشکی قانونی است تایید شود. تا زمانی که تاییدیه پزشک مبنی بر فوت صادر نشود هیچ مرکزی مجاز به انتقال جسد جهت فرایند خاک سپاری نخواهد بود.

شرایط صدور گواهی فوت پزشکی در منزل

-متوفی بیشتر از شصت سال داشته باشد

-جسد فاقد علایم خفگی، ضرب و جرح و برخورد گلوله باشد

در صورتی که متوفی دارای یکی از ویژگی های فوق باشد پزشک معتمد از صدور گواهی فوت پزشکی خودداری کرده و موظف است نسبت به انتقال جسد به پزشکی قانونی اقدام کند.

اما در مورد متوفی با سن کمتر از شصت سال اگر پزشک به مرگ طبیعی او یقین کند اقدام به صدور گواهی خواهد نمود.

در هنگام حضور پزشک جهت صدور گواهی فوت پزشکی بایستی اسناد هویتی متوفی در دسترس باشد تا پزشک بر اساس آن اقدام به تنظیم مشخصات نماید.

صدور گواهی فوت پزشکی

اصدار گواهی فوت پزشکی در بیمارستان

چنانچه فردی بعد از آن که در بیمارستان بستری می شود؛ فوت نماید صدور گواهی بیمارستانی برای فوت شخص توسط پزشک معتمد مستقر در بیمارستان صادر می شود. این گواهی توسط بیمارستان مستقیما به اداره ثبت احوال ارسال می گردد.

مواردی که شخص در آمبولانس فوت می کند شامل صدور گواهی فوت پزشکی در بیمارستان نبوده و طبق ضوابط فوت در منزل عمل می گردد.

اصدار گواهی فوت پزشکی در پزشکی قانونی

اگر فوت شخصی مشکوک باشد چه آن که فوت در منزل باشد و یا در بیمارستان و یا هر جای دیگر تا زمانی که علت فوت مشخص و روشن نگردد گواهی فوت پزشکی صادر نمی شود. در این موارد جسد به پزشکی قانونی منتقل می شود و بعد از اعلام نظر اداره پزشکی قانونی اقدامات بعدی لازم انجام خواهد گرفت.

مواردی که جسد به پزشکی قانونی منتقل می شود:

 • قتل و یا احتمال قتل
 • مرگ ناشی از خودکشی
 • مرگی که در حین منازعه رخ داده باشد خواه منازعه به صورت فیزیکی باشد و یا لفظی
 • تصادفات و حوادث ترافیکی. در این موارد حتی اگر مرگ با فاصله ی زمانی از حادثه باشد بایستی جسد به پزشکی قانونی منتقل شود. تا در صورت اثبات مرگ به دلیل حادثه بتوان مواردی نظیر دیه را پیگیری نمود.
 • مرگ هایی که ناشی از مسمومیت های مختلف است. مانند گازگرفتگی، دارویی و….
 • مرگ های ناشی از استفاده بیش از حد متعارف مواد مخدر و روان گردان
 • مرگ های ناشی از برق گرفتگی، سوختگی، غرق، سرما زدگی، گرمازدگی، سقوط از ارتفاع و…
 • مرگ ناشی از حادثه در محیط کار
 • مرگ هایی که در زندان و یا بازداشت گاه رخ می دهد
 • مرگ در مراکز عمومی نگهداری افراد مانند پادگان، خوابگاه های دانشجویی، آسایشگاه ها و…
 • مرگ ناشی از تقصیر و یا قصور پزشکی و کادر درمانی
 • مرگ مادران در حین بارداری، حین زایمان و یا اقدامات ملزوم در سقط جنین
 • مرگ ناشی از حوادث ورزشی
 • مرگ های مشکوک، ناگهانی و یا با علل ناشناخته
 • مرگ هایی که موجب حقی برای دیگران شود
 • مرگ هایی با علل نامعلوم
 • اگر متوفی مجهول الهویه باشد
 • مرگ های ناشی از حوادث غیر مترقبه

در مواردی که ذکر شد باید جسد متوفی جهت بررسی و معاینات توسط پزشکان پزشکی قانونی به پزشکی قانونی منتقل شود تا بعد از روشن شدن علل و سبب مرگ گواهی فوت پزشکی توسط سازمان پزشکی قانونی صادر شود.

بعد از آن که فوت متوفی توسط پزشک و یا ادارات مربوطه صادر شود می توان نسبت به گرفتن گواهی فوت از اداره ثبت احوال اقدام نمود

گواهی فوت

مدارک لازم درخواست گواهی فوت از اداره ثبت احوال

از مدارک مورد نیاز بعد از فوت یک شخص برای کارهای قانونی مثل دریافت گواهی انحصار وراثت و تقسیم ارث، دریافت گواهی فوت رسمی از سازمان ثبت احوال است. مدارک لازم در زمان درخواست گرفتن گواهی فوت از اداره ثبت احوال شامل شناسنامه متوفی و کارت ملی متوفی و گواهی فوت پزشکی است.

افرادی که می توانند برای گرفتن گواهی فوت به اداره ثبت احوال مراجعه نمایند به این شرح میباشند:

 • نزدیکان متوفی
 • هر شخصی که در هنگام فوت در کنار متوفی بوده است
 • ماموران نیروی انتظامی
 • صاحبان محل و یا متصدیان مکانی که شخص در آن جا فوت نموده است
 • اداره آرامستان ها
 • صاحب منصبان قضایی و انتظامی
 • گروه های امداد و نجات

مشاورین ما در مجموعه دادکار به منظور مشاوره حقوقی آماده راهنمایی شما عزیزان می باشند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

error: Content is protected !!