قتل

قتل

جرم قتل

 

قتل از مهم ترین جرایم کیفری است که در همه کشورها از لحاظ قانونی ممنوع دانسته شده و به عنوان جرم شناخته شده است و برای مرتکب آن مجازات های قانونی سختی مانند اعدام، حبس ابد و .. تعیین شده است.

جرم قتل از جمله خشن ترین جرایم در دعاوی کیفری است که صدمات غیرقابل جبرانی برای خانواده و افراد درگیر این پرونده و جامعه به همراه دارد و به همین دلیل از جرایم برهم زننده امنیت اجتماعی می باشد. به دلیل اهمیت و حساسیت این جرم و اثرات و مجازات شدیدی که دارد، در صورتی که متهم به قتل برای خود وکیل انتخاب نکند، دادگاه برای او وکیل تسخیری تعیین می کند.

در صورتی که فرد متهم به قتل یا اولیای دم مقتول بخواهند برای خود وکیل انتخاب کنند به جهت حساسیت موضوع توصیه می شود به وکیل متخصص در این موضوع یعنی وکیل قتل مراجعه کنند. بررسی یک پرونده قتل، مراحل سخت، پیچیده و طولانی را به همراه دارد و از دعاوی بسیار سختی است که یک وکیل آن را پیگیری می کند. وکیل قتل می تواند وکیل قاتل یا وکیل اولیای دم مقتول باشد و در هر دو صورت وکیل قتل نامیده می شود.

با توجه به وجود انواع مختلف قتل، هرکدام از انواع آن مجازات خاصی دارد. قتل در تعریف عام به معنای سلب حیات از یک انسان زنده توسط انسانی دیگر، بدون مجوز قانونی است. در تقسیم ابتدایی قتل به دو نوع عمد و غیر عمد تقسیم می شود. قتل عمد به معنای سلب حیات از دیگری با قصد و اراده است. قتل غیر عمد، کشتن انسان دیگر بدون قصد و اراده است که می تواند به دلیل عدم مهارت، غفلت، بی احتیاطی و سایر عوامل باشد. در تقسیم بعدی قتل غیر عمد به شبه عمد و خطای محض تقسیم می شود.

بر اساس ماده ٢٨٩ قانون مجازات اسلامی ایران انواع قتل بر سه قسم است: «جنایت بر نفس، عضو و منفعت بر سه قسم عمدی، شبه عمدی و خطای محض است.»

همچنین ماده ٢٩٠ قانون مجازات اسلامی موارد قتل عمد را شرح داده است و ماده ۲۹۱ موارد قتل شبه عمد و ماده ۲۹۲ موارد قتل خطای محض را بیان نموده است.

وکیل قتل

وکیل قتل

وکیل قتل، وکیلی است که با داشتن پروانه وکالت پایه یک دادگستری به طور تخصصی در حوزه دعاوی قتل فعالیت می کند و به دفاع از حقوق قاتل یا مقتول و دعاوی مربوط به قتل می پردازد. وکیل قتل به علت تجربه و تخصصی که در این حوزه دارد، دارای مهارت هایی مانند فن بیان قوی، قدرت انجام مذاکرات سازنده و جلب رضایت و انسان دوستی در مراحل دفاع از موکل خود و در مواجه با قاضی دادگاه و یا اولیای دم مقتول می باشد.

وکیل قتل همچنین به علت اطلاع و مداخله در پرونده های جنائی در حوزه قتل، از حساسیت و اهمیت این دعاوی مطلع است و می داند که باید به نوعی مانند روانشناسی، جامعه شناسی و شخصیت شناسی نیز آشنا باشد. علاوه بر این می داند از چه راه های قانونی و چه دلایلی برای جلب منفعت موکل خود باید استفاده کند. وکیل قتل علاوه بر تجربه، تخصص، باید شجاع باشد تا بتواند از حقوق موکلش به خوبی دفاع کند

 وکیل قتل باید به آرای قضائی، آرای وحدت رویه و اصول و قوانین کیفری، رویه دادگاه ها تسلط داشته باشد، همچنین باید به ترفندهای جنایی آشنا باشد و با تکیه بر تجربه و تخصص خود در امور جنایی تمام سعی خود را می کند تا بهترین نتیجه ممکن را برای موکل خود به دست آورد.

مجازات قتل عمد

مجازات قتل عمد

طبق قانون مجازات اسلامی در ایران، مجازات قتل عمد، قصاص نفس است. قصاص نفس یعنی با قاتل همان کاری انجام میشود که با مقتول انجام داده است و اعدام می شود.

جرم قتل عمد در دادگاه کیفری یک رسیدگی می شود. دادگاه کیفری یک با یک رئیس و دو مستشار یعنی در مجموع ۳ قاضی در مرکز استان و گاهی در شهرستان ها تشکیل می شود. البته با حضور دو عضو هم می توانند به پرونده رسیدگی کنند. در واقع در مورد این جرائم با سیستم تعدد قضات رسیدگی انجام می شود. هر کدام از طرفین پرونده می توانند در جرائم مورد صلاحیت دادگاه کیفری یک، حداکثر ۳ وکیل به دادگاه معرفی نمایند.

مجازات قتل غیر عمد

در مورد قتل خطای محض مجازات اعدام مقرر نشده است و عاقله محکوم به پرداخت دیه می شود. در مورد قتل شبه عمد که قاتل قصد کشتن مقتول را ندارد ولی قتل واقع می شود و اصولا بسیاری از قتل ها از این نوع هستند، اگر متهم وکیل قتل ماهری نداشته باشد محکوم به اعدام خواهد شد.

به عنوان مثال، اگر قاتل بدون قصد قتل با اسلحه به سر دیگری شلیک کند؛ با این تصور که اسلحه خالی است و آن فرد کشته شود. قاتل در این شرایط اگر دفاع مناسبی نداشته باشد؛ ممکن است قاتل عمدی محسوب شود و  قصاص خواهد شد. در حالی که با وجود یک وکیل خوب و دفاع مناسب، در اثبات شرایط قتل شبه عمد می توان متهم را از قصاص نفس نجات داد. چه بسیار افرادی که با وجود عمدی نبودن قتل و نداشتن وکیل متخصص، قصاص شده اند و چه بسیار قاتلانی که به دلیل نبود وکیل مناسب برای اولیای دم مقتول و عدم آگاهی به قوانین از مجازات فرار کردند.

بدلیل فشار افکار عمومی، معمولا بسیاری از وکلا با وجود تجربه و تخصص از قبول وکالت در دعاوی قتل عمد اجتناب می کنند، بنابراین بهترین وکیل قتل عمد کسی است که با وجود فشارهای روحی با غلبه بر احساسات خود از حقوق موکلش دفاع کند. فردی که قصد اخذ وکیل قتل را دارد بعد از ملاقات با وکیل، مدارک لازم برای اثبات دعوی و یا دفاع از خود را ارائه و جزئیات پرونده را به وکیل توضیح می دهد. سپس وکالتنامه جهت عقد قرارداد وکالت با وکیل امضاء می کند. 

 یک وکیل قتل با یک وکالت خوب و درست می تواند متهم به قتل را علاوه بر اعدام از پرداخت دیه هم رها کند. وکالت دعاوی جنایی از جمله جرم قتل، نیازمند به تخصص علمی و تجربی در زمنیه این جرائم دارد. وکیل قتل با تجربه ای که دارد می تواند به متهم یا اولیای دم مقتول با توجه به اینکه وکیل کدام یک از آن ها است، راهنمایی و کمک کند، در واقع این قسم دعاوی کیفری در صورت فقدان وکیل امکان دارد صدمات و خسارات غیرقابل و سختی بر افراد وارد کند.

وکیل قتل

مزایای وجود وکیل قتل در دعاوی قتل

وجود وکیل قتل در دعاوی قتل مزیت هایی دارد از جمله این موارد که:

کاهش مدت زمان اثبات جرم.

عدم نیاز به حضور شاکی یا مشتکی عنه در دادگاه با توجه به این که وکیل از جانب کدامیک از آن ها باشد.

در صورت وجود وکیل قتل برای شاکی، نیازی به حضور او برای اعلام رضایت یا عدم رضایت از قاتل در محکمه  نخواهد بود و وکیل از جانب او حضور پیدا می کند.

در صورت فراری بودن قاتل، وکیل قتل می تواند از جانب شاکی سریعا برای قاتل حکم جلب بگیرد.

در صورت رضایت اولیای دم وکیل قتل می تواند دیه را از جانب موکل خود یعنی قاتل به آن ها بپردازد.

در نهایت اکیدا توصیه می شود طرفین درگیر در پرونده های قتل حتما جهت اقدام به اقامه دعوی و یا پیگیری و اجام مراحل پرونده و رسیدن به نتیجه مورد نظر به وکلای متخصص در این حوزه که با عنوان وکیل قتل شناخته می شوند مراجعه کنند و از راهنمایی، مشاوره و تجربه ایشان برای حل و فصل این دعاوی استفاده کنند.

جهت معرفی وکیل قتل یا مشاوره حقوقی درباره قتل با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲۲۳۳۹۰۱۵

error: Content is protected !!