امور مهاجرت

امور مهاجرت

مهاجرت از اموری است که بسیاری افراد ممکن است در زندگی خود به آن فکر کرده باشند و به دنبال راهی برای آن باشند و حتی این مساله در توصیه های دینی ما نیز سابقه داشته و اکنون نیز در جامعه جهانی مهاجرت و هجرت و جابجایی از کشوری به کشور دیگر موضوعی قانونی و پذیرفته شده و رایج است.

مهاجرت در قرآن

در قرآن از عده ای یاد شده که در روی زمین مورد ظلم قرار گرفتند و در روز قیامت از نداشتن امکانات در سرزمینشان سخن خواهند گفت، در جواب آن ها گفته می شود آیا زمین خدا وسیع نبود؟ این آیه نشان دهنده اهمیت مهاجرت درست و به موقع جهت پیشرفت و زندگی بهتر است که باید مورد توجه قرار گیرد. پیامبر اسلام در حدیثی معتبر به مسلمانان تکلیف کرده که در راه علم آموزی حتی تا چین هم مهاجرت کنند بنابراین سنت نبوی هم مهاجرت را در جهت ارتقای علم و پیشرفت مورد تایید می داند. پیامبر اسلام خود از مهاجرین در راه خدا بود که مشکلات بسیاری را در این راه تحمل کردند. بنابراین مهاجرت نه تنها بد نیست بلکه با نیت و هدف پیشرفت، مورد تایید هم می باشد.

امروزه با توجه به قوانین داخلی کشورها و نحوه تعاملات کشورها با یکدیگر، هر کشوری قوانین خاص خود را در مواجهه با پدیده مهاجرت دارد. قوانین و امور مربوط به مهاجرت و اخذ اقامت یا تابعیت کشوری دیگر، از ایران به خارج از کشور یا از خارج از کشور به ایران در حوزه رشته حقوق بین الملل خصوصی قرار می گیرد.

بحث مهاجرت یک بحث حقوقی است. مثلا اگر مهاجرت به واسطه سرمایه گذاری در یک کشور خارجی باشد افرادی که قصد این کار را دارند باید قبل از اقدام به مهاجرت از آثار سرمایه گذاری مورد نظر خود، قوانین مالیاتی، مسئولیت ها و تعهدات حقوقی و ریسک انجام آن نوع سرمایه گذاری در کشور مقصد مطلع باشند. این اطلاعات را نمی توان از طریق مراجعه به افراد عادی و یا اتکا بر شنیده ها و شایعات به دست آورد بلکه حتما باید به وکلای مهاجرت و یا وکلایی که دارای تجربه در مسائل بین الملل هستند مراجعه کرد.

چه بسیار افرادی که به واسطه جهل به قوانین مورد سوءاستفاده کلاهبرداران قرار گرفتند و خسارات جبران ناپذیری را متحمل شدند.امروزه مهاجرت با توجه به وضع کنوانسیون های بین المللی مانند کنوانسیون پناهندگی، کنوانسیون مربوط به مالیات ها و رفع تعرفه های بین المللی گمرکی، کنوانسیون های مربوط به خرید ملک یا سرمایه گذاری و … امری کاملا تخصصی است بنابراین افرادی که قصد مهاجرت دارند برای پیشگیری از ورود ضرر و شکست در این راه باید تمام مراحل کار خود را با کمک گرفتن از متخصصان این کار انجام دهند.

این روزها مهاجرت تبدیل به یک امر رایج و متداول شده است. معمولا افراد برای مشورت و راهنمایی گرفتن در این مورد به وکیل مراجعه می کنند. متاسفانه بعضا مشاهده می شود که این کار توسط افراد و موسساتی که تخصص کافی و یا تجربه و دانش کافی در زمینه حقوق مهاجرت ندارند، انجام می شود.

در حالی که تسلط کامل به قوانین و مسائل حقوق بین الملل خصوصی و داشتن تجربه و اطلاعات کافی در این زمینه از شرایط اصلی و اساسی در انتخاب وکیل مهاجرت یا مشاور برای اقدام به مهاجرت می باشد. حتی با توجه به پیچیدگی های مسائل مهاجرت داشتن تجربه در این زمینه از آگاهی به قوانین بسیار مهم تر است.

این که افراد هدفشان از مهاجرت چیست مساله بسیار مهمی است. پاسخ به این سوال که دقیقا چه روشی برای مهاجرت افراد و خانواده آن ها مناسب تر است، مساله اصلی است.

مثلا برای تشخیص بهترین روش مهاجرت به اروپا باید در مرحله اول باید از تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت در مهاجرت اطلاع حاصل شود.

وکلای مهاجرت

روش های مهاجرت

آشنایی با راه های قانونی مهاجرت برای کسانی که قصد این کار را دارند بسیار مهم است، برخی از راه های قانونی مهاجرت و اخذ اقامت یا تابعیت عبارتند از:

مهاجرت از طریق تولد

-مهاجرت ازطریق ازدواج

-مهاجرت از طریق ویزای کار

-مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

-مهاجرت از طریق تحصیل

-مهاجرت از طریق پناهندگی

اقدام به مهاجرت، از روش های مذکور به صورت قانونی و غیرقانونی قابل انجام است.

مهاجرت از طریق کار

مهاجرت از طریق کار مناسب افرادی است که از تحصیلات، زبان، مهارت و تخصص کافی در رشته کاری خود برخوردار باشند و برای کشورهایی توصیه می شود که نرخ بیکاری دارند و شرایط جذب نیروی کار ماهر خارجی مناسبی دارند.

همچنین این روش در کشور مقصد، منجر به اخذ اقامت یا تابعیت شود. مثلا برخی کشورهای عربی، به متقاضیان کار، اقامت یا تابعیت نمی دهد. البته اخذ ویزای کاری مشروط به دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرما در آن کشور است.

مهاجرت تحصیلی

به طور کلی در مقاطع مختلف تحصیلی و یا شرکت در دوره هایی مانند دوره زبان می توان برای مهاجرت اقدام کرده و ویزای تحصیلی دریافت کرد. شرایط، مقاطع، هرینه ها و دوره های تحصیلی هر کشوری متفاوت است که یک وکیل مهاجرت می توان این اطلاعات را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

از نکات قابل توجه در روش مهاجرت تحصیلی، عدم دریافت اقامت و تابعیت از این طریق است و دانشجو باید از سایر روش ها مانند اخذ ویزای کاری برای تمدید اقامت خود اقدام کند. با توجه به استقبال دانشجویان به اقامت معمولا به دانشجویان فرصتی چند ماهه داده می شود تا به جستجوی کار ادامه دهد و پیشنهاد کاری در آن کشور دریافت کند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

این روش مهاجرتی، مناسب افرادی است که پشتوانه مالی خوبی دارند و می توانند با ارائه میزان دارایی خود برای مهاجرت اقدام نمایند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، روش های متنوعی دارد. مثلا از طریق خرید ملک، ثبت انواع شرکت، خرید اوراق قرضه دولتی، کارآفرینی و راه اندازی استارت آپ. البته همه روش های مذکور منجر به اخذ اقامت نمی شود و شرایط در کشورهای مختلف، متفاوت است.

وکیل مهاجرت

مهاجرت از طریق پناهندگی

پناهندگی روش غیرقانونی مهاجرت است. مهاجرت از طریق پناهندگی دارای مشکلات و معایب بسیاری است.

افرادی که اقدام به این کار می کنند، معمولا اطلاعات کافی از روش های مهاجرت نداشته و به همین جهت، پرخطرترین راه را انتخاب می نمایند که خطرات جانی و مالی بسیاری به همراه دارد.

 مهاجرت از طریق تولد

تولد فرزند در کشوری که قانون اعطای تابعیت از طریق خاک را دارد، منجر به دریافت تابعیت آن کشور برای فرزند می شود.

مانند کشورهای کانادا و آمریکا. برخی کشورها نیز قانون اعطای تابعیت از طریق خون را دارند که تولد فرزند در این کشورها، منجر به اخذ تابعیت آن کشور برای فرزند نمی شود و تنها در صورتی تابعیت آن کشور به دست می آید که یکی از والدین فرزند دارای تابعیت آن کشور باشد.

 مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت به طور قانونی، از طریق ازدواج، زمانی امکان پذیر است که ازدواج واقعی باشد و صحت روابط و احساسات زوجین و تصمیم آن ها بر ازدواج، تأیید شود.

همچنین توان مالی تبعه کشور مقصد برای پرداخت هزینه های زندگی دو نفر نیز باید ثابت شود. همچنین مدارکی بر مجرد بودن یا مطلقه بودن افراد ارائه شود.

اخذ اقامت در مهاجرت

روش های مهاجرت برای اشخاص خاص

علاوه بر روش های مذکور، روش دیگری نیز وجود دارد به نام «روش مهاجرت برای اشخاص خاص» منظور از اشخاص خاص، افرادیست که توانمندی خاصی دارند. مثلا دانشمند، هنرمند و ورزشکار در گروه اشخاص خاص قرار می گیرد که با استفاده از توانمندی خاص خود برای مهاجرت اقدام می کند. تنها تعدادی از کشورها هستند که با صدور ویزا، امکان حضور و فعالیت این افراد را در آن کشور فراهم می کند.

تمامی روش های مهاجرتی در یکی از دو دسته زیر قرار می گیرند:

ویزا (Visa)

 اقامت (Residence Permit)

به این معنی که در مهاجرت قانونی ابتدا به شخص ویزا می دهند و یا برای او کارت اقامت صادر می کنند.

ویزا برای انجام کاری خاص و برای مدت زمانی خاص صادر می شود. در طول مدت اعتبار ویزا، دارنده ویزا تمام حقوق شهروندان کشور مورد نظر را ندارد. مثلا اگر شخصی ویزای تحصیلی گرفت، بعد از پایان دوره دانشگاه باید به کشور خودش برگردد مگر اینکه ویزای خود را تبدیل کند.

ویزای تحصیلی پس از پایان تحصیل تمدید نمی شود. مگر این که مثلا تبدیل به ویزای کاری شود و ویزای کار معمولا بعد از چندین سال تبدیل به اقامت می شود.

اما در روش دیگر که اقامت است فرد و خانواده او از ابتدا صاحب کارت اقامت (شهروندی) می شود اما باید توجه داشت که این اقامت تحت هیچ شرایطی از ابتدا دائمی نیست.

معمولا بعد از گذشت ۵ سال از صدور اقامت موقت، افراد امکان درخواست اقامت دائم را خواهند داشت و با داشتن اقامت در هر کشوری چه دائم باشد چه موقت، مهاجر با دیگر شهروندان آن کشور تفاوتی از نظر حقوق شهروندی نخواهد داشت. به عنوان مثال می تواند حساب بانکی داشته باشد، تسهیلات بانکی بگیرید، ملک، خودرو  و … بخرد و تمام محدودیت های ویزا برطرف خواهد شد.

اگر فردی کارت اقامت موقت یا دائم یکی از ۲۶ کشور حوزه شنگن در اروپا را بگیرید، قانونا حقوق شهروتدی تمام کشورهای حوزه شنگن را دارا می باشد.

تابعیت

بعد از گذشت ۳ تا ۵ سال از صدور کارت اقامت دائم یعنی حدودا ۸ تا ۱۰ سال پس از اخذ اقامت موقت فرد می تواند درخواست پاسپورت داشته باشد. معمولا برای دریافت پاسپورت باید تاریخ، زبان، قوانین مدنی و جغرافیای آن کشور را امتحان بدهد و در صورت رد شدن در آزمون، می تواند مجددا اقدام کند.

جهت معرفی وکیل مهاجرت یا مشاوره حقوقی در خصوص امور مهاجرت به کشورهای مختلف با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲۲۳۳۹۰۱۵

error: Content is protected !!