طلاق توافقی چه مدت طول میکشد؟

0

طلاق توافقی

طلاق و همینطور طلاق توافقی از موضوعات دردسرساز و مشکل آفرین برای زوجین و خانواده های آنها میباشد. منازعات و کشمکش هایی که به دنبال طلاق به وجود می آید؛ خسارات مادی و معنوی زیادی را برای هر کدام از آنها به وجود آورده و به همین دلیل موضوع طلاق بسیار نگران کننده و زیان آفرین است. طلاق توافقی یکی از راهکاریی است که در این  سالها در بحث طلاق مورد استفاده قرار گرفته است. در طلاق زوجین به صورت قانونی و شرعی در مورد حقوق و تکالیف مربوط به ازدواج همچون نفقه، مهریه، حضانت فرزندان و … به توافق و جمع ‌بندی میرسند و با مراجعه به مراجع قضایی، نسبت به ارائه دادخواست طلاق توافقی اقدام مینمایند.

طلاق توافقی از پرونده های رایج در مراجع قضائی است و آمار رو به رشد نگران کننده ای را دارد. گاها هریک از زوجین به مرحله ای از کراهت رسیده اند که دیگر حاضر به ادامه زندگی مشترک نیستند و تمام تلاش های اطرافیان نیز بی فایده است و طرفین تنها به طلاق فکر میکنند و تحت هیچ شرایطی حاضر به ادامه زندگی نیستند و در این حالت سرعت انجام مراحل طلاق برای زوجین بسیار مهم است.

مدت زمان طلاق توافقی

نکاتی در مورد طلاق توافقی

برای طلاق توافقی چند نکته را باید در نظر گرفت؛

-نخست اینکه در قانون جدید حمایت از خانواده مصوبه سال ۹۱، بحثی به‌عنوان طلاق توافقی ایجاد شد. تا قبل از آن عنوان طلاق توافقی در قانون وجود نداشت. هرچند در قانون اشاره شده بود که اگر زوجین بخواهند طلاق بگیرند، چکار باید انجام دهند، ولی اسم طلاق توافقی نیامده بود. اما طلاق توافقی تا حدی رشد داشته که قانونگذار تصمیم گرفت از آن نام ببرد و برای آن یک روند و راهکار جداگانه در نظر بگیرد.

طلاق توافقی در دوران عقد نیز امکانپذیر بوده و البته در این نوع طلاق توافقات طرفین بسیار اهمیت دارد و حتی اگر زوجه باکره باشد میتواند به گرفتن کل مهریه توافق کند و با بخشیدن بخش ناچیزی از مهریه، مابقی آن را مطالبه کند.

 -طلاق توافقی در دوران بارداری نیز ممکن است و میشود حین بارداری، دادخواست طلاق  داد؛ با این تفاوت که دوران عده تا پایان بارداری است و بعد از آن نیازی به نگه داشتن عده نیست.

-همچنین زن میتواند با داشتن وکالتنامه طلاق به وکیل مراجعه کند و با گرفتن وکیل برای مرد اقدام به طلاق نماید. البته باید در وکالتنامه حق اسقاط تجدیدنظر و فرجام خواهی را داشته باشد تا به روند طلاق سرعت بخشد. کلا در هر امری که نیاز به مراجعه به دادگاه وجود دارد میتوان با دادن وکالت به وکیل پایه یک کلیه امور را به او سپرد و شخصا به دادگاه مراجعه نکرد از جمله طلاق توافقی که در صورت دادن وکالت نیازی به حضور زوجین نبوده و طلاق توافقی بدون حضور زوجین به پایان میرسد و ظرف ۴ روز شناسنامه با مهر طلاق تحویل داده میشود و تنها یک روز زوجه برای آزمایش بارداری باید مراجعه کند که این مورد هم برای بانوان بالای ۵۰ سال به دلیل یائسگی نیاز نیست.

مراحل طلاق توافقی 

مرحله اول: مشاوره اجباری با توجه به آخرین تغییرات موجود در استان تهران و بسیاری از استانهای کشور، اولین اقدام طلاق توافقی مراجعه به سامانه نوبت دهی طلاق و ثبت اطلاعات زوجین در این سامانه است. سپس زوجین باید به مراکز مشاوره خانواده مراجعه نمایند و پس از انجام مشاوره های لازم، گواهی عدم انصراف از طلاق، را دریافت میکنند.

مرحله دوم: دومین مرحله، تقدیم دادخواست جهت طلاق توافقی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است.

مرحله سوم: تعیین وقت دادرسی بعد از تقدیم دادخواست است یعنی باید منتظر تعیین وقت حضور در دادگاه خانواده بمنظور رسیدگی به پرونده باشند. تعیین وقت رسیدگی، بوسیله ابلاغ الکترونیکی در سامانه ثنا به اطلاع طرفن میرسد. همچنین صدور ابلاغیه بوسیله ارسال پیامک، اطلاع داده میشود

مرحله چهارم: حضور در جلسه دادگاه، حضور زوجین یا وکیل آنها در دادگاه خانواده در زمان تعیین شده و به همراه مدارک لازم مرحله بعدی است

مرحله پنجم: در این مرحله بعد از پرداخت هزینه مشاوره، زوجین یا وکلای آنها به واحد مشاوره مستقر در دادگاه خانواده مراجعه مینمایند. مشاور خانواده با زوجین مذاکره میکند و سعی در سازش دارد. در صورت موثر واقع نشدن راهنمایی های مشاور خانواده و اصرار زوجین یا وکلایشان به انجام طلاق، مشاورین خانواده با ذکر دلایل نسبت به مصلحت یا عدم مصلحت زوجین در مورد طلاق، اظهار نظر میکنند. سپس توافقنامه که شامل توافق و تعیین تکلیف در مورد مهریه، نفقه، اجرت المثل، جهیزیه، حضانت فرزند، نفقه فرزند و نحوه و زمان ملاقات با فرزند و سایر حقوق مالی و غیر مالی دو طرف میباشد توسط مشاور خانواده تکمیل و به امضاء او و طرفین میرسد و به زوجین یا وکلای آنها تقدیم میشود تا برای صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه ارائه کنند.

مرحله ششم: در این مرحله احراز بارداری یا عدم بارداری زن از سوی دادگاه به منظور صدور گواهی عدم امکان سازش الزامی است. احراز عدم بارداری به این روشها صورت میگیرد:

-اقرار زوجه بر عدم بارداری که در اینصورت دادگاه با این اقرار، گواهی عدم امکان سازش را صادر میکند. اما اجرای صیغه طلاق در دفتر طلاق، مشروط به مراجعه زوجه به آزمایشگاه پزشکی  و دریافت گواهی عدم بارداری و ارائه آن به دفتر طلاق است.

-زوجه قبل از مراجعه به دادگاه به آزمایشگاه مراجعه نموده و بعد از انجام آزمایشات لازم، گواهی عدم بارداری را از آزمایشگاه دریافت و به دادگاه تقدیم نماید. البته در صورتی که زوجه باکره باشد، نیازی به اقرار زوجه به عدم بارداری و ارائه گواهی عدم بارداری نیست. اما بجای آن زوجه باید با معرفی نامه دادگاه به پزشکی قانونی مراجعه نماید و بعد از انجام آزمایشات گواهی سلامت بکارت مبنی بر تایید غیر مدخوله بودن را دریافت و به دادگاه ارائه نماید. همچنین اگر زوجه یائسه باشد، نیازی به اقرار به عدم بارداری و گواهی عدم بارداری نمیباشد. چنانچه زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند، این موضوع در گواهی عدم امکان سازش آورده میشود.

مرحله هفتم: حضور مجدد در دادگاه بعد از انجام مراحل، زوجین یا وکلای ایشان به دادگاه خانواده مراجعه و دادگاه با احراز رابطه زوجیت و با توجه به مواردی مانند نظر مشاور، مندرجات پرونده و توافق زوجین، رای گواهی عدم امکان سازش است، را صادر مینماید.

مرحله هشتم: مراجعه به دفتر طلاق بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه، به این صورت که زوجین یا وکلای ایشان  ۳ ماه زمان دارند با همراه داشتن گواهی عدم امکان سازش و مدارک لازم دیگر، به دفتر طلاق مراجعه نمایند. با جاری شدن صیغه طلاق و ثبت آن، مراحل طلاق توافقی تکمیل میشود.

بنابراین مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی شامل عقدنامه، شناسنامه و کارت ملی زوجین، حسب مورد گواهی عدم بارداری و یا گواهی پزشکی قانونی مبنی بر سلامت بکارت زوجه، توافقنامه کتبی مبنی بر توافق در مواردی که ذکر شد، نظریه مکتوب مشاوره خانواده و ارائه گواهی عدم امکان سازش ظرف حداکثر ۳ ماه از تاریخ ابلاغ و یا از تاریخ قطعی شدن رای به دفتر رسمی ازدواج و طلاق میباشد. لازم به ذکر است طلاق توافقی در صلاحیت دادگاه خانواده است و از نوع صلاحیت ذاتی میباشد.

شرایط جدید طلاق توافقی در تهران

تا قبل از آذرماه سال ۹۷، زوجین یا وکلای ایشان برای ثبت دادخواست طلاق توافقی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست خود را ثبت مینمودند. از تاریخ مذکور دفاتر خدمات الکرونیک قضایی استان تهران، مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون ارائه گواهی مراکز غربالگری و یا مشاوره خانواده که اصطلاحا «گواهی عدم انصراف از طلاق» نامیده میشود، نیستند.

بنابراین شرایط طلاق توافقی در استان تهران و اکثر استانها تغییر کرده و از ابتدای آذر ۹۷، متقاضیان در تمامی شهرهای ایران باید ابتدا به سامانه نوبت دهی طلاق نمایند. سپس اطلاعات خود را در این سامانه وارد کنند و در وقت تعیین شده به مراکز غربالگری یا مراکز مشاوره خانواده مراجعه نمایند. پس از انجام مشاوره‌های لازم، باید گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت کنند. این گواهی در هنگام ثبت دادخواست، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل داده میشود. دفتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست را ثبت و به دادگاه خانواده صالح ارجاع می‌نمایند. این مراکز زیر نظر سازمان بهزیستی کشور میباشند و زوجین باید برای حضور در جلسات مشاوره مطابق با موارد ذیل عمل نمایند:

۱- مراجعه به سامانه اینترنتی تصمیم و ثبت نام در سامانه و انتخاب نزدیکترین مرکز غربالگری به محل سکونت و انتخاب تاریخ مراجعه. زوجین میتوانند هر کدام از مراکزی که در سامانه تصمیم وجود دارد و همچنین تاریخ مراجعه را انتخاب نمایند.

۲- زوجین در تاریخ موردنظر به مرکز غربالگری مراجعه نموده و بعد از اقدامات لازم به یکی از مراکز مشاوره منتخب برای شروع جلسات مشاوره معرفی میشوند. با مراجعه به مرکز غربالگری و با اصرار زوجین به جدایی، چند سوال از زن و شوهر در خصوص علل جدایی پرسیده میشود. سپس زوجین توسط کارشناس مربوطه، به مشاوره خانواده معرفی میشوند و این آغاز جلسات اجباری مشاوره است. انجام حداقل ۵ جلسه مشاوره الزامی است و بسته به تعداد مراجعین مرکز مشاوره، زمان مشاوره بین حداقل ۴۵ روز تا ۳ ماه متغیر است. مساله مهم اینکه جلسات اجباری مشاوره تحت هیچ شرایطی کمتر از ۴۵ روز نخواهد بود.

۳- بعد از انجام جلسات مشاوره، اگر زوجین بر طلاق اصرار داشتند، مرکز مشاوره گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر میکند. صدور این گواهی جهت ثبت دادخواست طلاق توافقی الزامی است.

۴- بعد از صدور گواهی عدم انصراف از طلاق زوجین میتوانند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و نسبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی اقدام نمایند. بعد از این مراحل برای زوجین وقت جلسه دادرسی تعیین خواهد شد که باید در زمان تعیین شده در شعبه دادگاه خانواده حضور داشته باشند.

طلاق توافقی زن و مرد

مدت زمان طلاق توافقی

مدت زمان طلاق توافقی در محاکم قضایی موضوعی مهم و تامل برانگیز میباشد که دادگاه های هر شهر و حتی شعب مختلف دادگاه ها، بر حسب تشخیص و نظر خود؛ مدت زمان طلاق توافقی را متغیر میسازند

بسیاری از مراجع قضایی در پرونده طلاق توافقی، با الزام به مشاوره های اجباری و طولانی کردن روند طلاق، به دنبال این هستند که زوجین با مرور زمان از درخواستشان منصرف شوند و تصمیم به ادامه زندگی مشترک بگیرند.

گاهی این راهکار مفید واقع شده و زوجین پس از گذشت مدتی، به دلایل مختلف از طلاق منصرف میشوند. اما بسیاری موارد، مساله به قدری جدی است که این راه نیز تاثیری ندارد.

به هر حال عملا اکثر زوجینی که تصمیم به طلاق توافقی میگیرند بسیار عجله دارند. با توجه به اجباری شدن مشاوره قبل از طلاق در تهران حداقل زمان اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق برای زوجین ۴۵ روز است و بعد از آن دادخواست طلاق توافقی ثبت میشود متاسفانه مشاوره های دادگستری که برای طلاق توافقی اجباری شده است لااقل در شهر تهران تشریفاتی و حتی بی فایده است

در مورد پرونده های طلاق توافقی بعضی از شعب حساسیت بیشتر نشان می دهند و در بیشتر شعبه های تهران مرسوم است که از دفترخانه ای که وکالت در طلاق اخذ شده است در مورد اعتبار و مدت اعتبار آن استعلام میشود. البته این استعلام دستی است. اگر دفترخانه در همان شهر باشد میتوان در یک روز با مراجعه به دفترخانه جواب استعلام دادگاه را دریافت کرد اما اگر دفترخانه در شهر دیگر باشد طبیعتا صدور رای بیشتر طول میکشد مگر اینکه ضمن عقد نکاح درج شده باشد که در این حالت نیازی به استعلام نیست.

در خصوص مدت زمان طلاق توافقی نکته حائز اهمیت این است که رویه یکسانی در شهرهای مختلف وجود ندارد و زمان قطعی را نمیتوان پیش بینی کرد. حتی در شهر تهران هر شعبه دادگاه خانواده برای خود روش مخصوصی دارد.

بعضی قضات وقت رسیدگی تعیین میکنند و طرفین یا وکلای آن ها را ضمن تعیین وقت برای رسیدگی دعوت میکنند و بعضی از دادگاه ها نیز در وقت فوق العاده و در مدت زمان کمتری به پرونده رسیدگی و گواهی عدم امکان سازش صادر میکنند.

در واقع میتوان گفت هر شعبه ای که دادخواست طلاق توافقی به آن ارجاع میشود با توجه به سلیقه قاضی مشخص میشود که طلاق توافقی چقدر طول میکشد. عده ای از قضات معتقدند اگر مراحل طلاق توافقی کمی طولانی شود ممکن است بعضی از زوجین از تصمیم خود برای جدایی که بعضا در عصبانیت بوده، منصرف شوند.

بعضی محاکم قضایی و شعب رسیدگی کننده به پرونده طلاق توافقی در کمترین زمان ممکن اقدام به صدور گواهی عدم سازش و اجرا حکم طلاق برای زوجین مینمایند. لذا نمیتوان مدت زمان ثابتی برای سپری شدن روند قضایی طلاق توافقی در محاکم قضایی بیان کرد.

حتی گاهی روند صدور حکم طلاق توافقی در یک دوره زمانی کوتاه انجام شده و زوجین براحتی اقدام به طلاق توافقی میکنند ولی در مواردی به دلیل مشاوره اجباری و یا مسائل دیگر، طولانی شدن و فرسایشی شدن طلاق توافقی را به دنبال دارد.

مسلما استفاده از وکیل طلاق توافقی به کوتاه شدن روند طلاق توافقی کمک مهمی میکند.  در صورت پیگیری از طرف وکیل پایه یک با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد، قطعا به میزان زیادی میتواند مدت زمان اخذ طلاق را کاهش دهد.

وکیل طلاق توافقی با آگاهی از قوانین و مقررات طلاق و همچنین اطلاع از رویه قضایی محاکم دادگستری، میتواند بهترین راه را انتخاب نماید.

در طلاق توافقی، وکیل میتواند توافقات زوجین را به طور رسمی به نگارش درآورده و به مرجع قضایی ارائه نماید. با به کارگیری وکیل طلاق توافقی دیگر نیازی به مراجعه حضوری زوجین در جلسات رسیدگی نبوده و بخش اعظمی از مراحل قانونی توسط وکیل انجام میشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

error: Content is protected !!