وکیل امور بانکی

وکیل امور بانکی

وکیل دعاوی بانکی

بدون تردید یکی از عوامل موثر در پیشرفت نظام اقتصادی کشور و ایجاد یک اقتصادی سالم، علاوه بر تصویب قوانین و مقررات مناسب و پیشرفته در نظام بانکی، احترام و اعمال کامل این قوانین و مقررات در تمام قراردادهای منعقده در نظام بانکی، علی الخصوص نسبت به قراردادهای منعقد شده با فعالان بخش اقتصادی می باشد، مساله ای که امروزه کمتر مشاهده می شود و تاثیرات منفی آن در نظام اقتصادی کشور، بر کسی پوشیده نیست.

با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، مطمئنا استفاده شهروندان جامعه از تسهیلات و امکانات بانکی نیز بیشتر از قبل شده است. اشخاص در برابر بهره مندی و برای تضمین بازپرداخت این تسهیلات، اموال و املاک خود را در رهن بانک می گذارند. بانک ها در این زمینه شروط زیادی برای مشتریان خود در نظر می گیرند که این شروط اکثرا به صورت یک جانبه تنظیم شده اند. بانک ها در برابر تسهیلات، ضمانت اجراهای مختلف و سخت گیرانه ای را جهت بازپرداخت وضع می کنند، که مشتریان با عدم بازپرداخت و یا تاخیر در تادیه آن، با جریمه های سنگینی رو به رو می شوند.

امور بانکی

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که با بانک سروکار نداشته باشد، و چه بسا افراد زیادی برای انجام عملیات بانکی و دریافت تسهیلات بانکی و چگونگی بازپرداخت آن دچار سردرگمی می شوند. با عنایت به حجم مبادلات پولی و بانکی، یک سوی این مبادلات، افراد عادی هستند که اطلاعات کافی و وافی در مورد مصوبات قانونی، آیین نامه های بانک مرکزی و سایر شرایط قراردادها ندارند؛ و به همین موضوع سبب ایجاد مشکلات عدیده ای می شوند. از آنجا که درک قواعد حقوقی در امورات بانکی نیازمند وجود یک وکیل امور بانکی متخصص و مجرب می باشد. بنابراین مشاوره گرفتن از یک وکیل امور بانکی در قراردادهای بانکی برای شهروندان از اهمیت زیادی برخوردار است تا با آگاهی به سمت قراردادهای بانکی بروند. امروزه نقش و اهمیت وکیل امور بانکی در دریافت ها، پرداخت ها و تبادلات پولی و ارزی کاملا مشخص است. مشاوره بانکی میتواند شامل آشنایی با انواع تعهدات و الزامات حقوقی به بانک و یا آشنایی با انواع تسهیلات و وام هایی که بانک در قالب قراردادهای مختلف به اشخاص ارائه میدهد، باشد.

 وکیل امور بانکی کیست؟

 

 

در تعریف وکیل دعاوی بانکی باید گفت، وکیلی است که در رابطه با امور قضایی و غیر قضایی که بین بانک و اشخاص حقیقی یا حقوقی به وجود می آید، مهارت و تخصص کامل به حقوق موضوعه و قواعد و مقررات بانکی را به جهت دفاع از حقوق موکل خود به بهترین نحو دارد.

 از آنجا که دعاوی بانکی از تخصصی ترین دعاویی قضایی است و وکیل بانکی باید اطلاعات کاملی در مورد قوانین بانکی و سیاست های نظارتی بانک مرکزی داشته باشد.

در بعضی از مواقع بانک، طرف دعوی اشخاص حقیقی یا حقوقی قرار می گیرد که در این شرایط، وکیل دعاوی بانکی از طرف بانک باید در محاکم قضایی حضور یابد و گاهی بالعکس از طرف اشخاص حقیق یا حقوقی علیه بانک در محاکم حاضر باشد.

لازم به ذکر است وکیل امور بانکی، طبق قانون باید وکیل دارای پروانه وکالت باشد، که در اصطلاح وکیل دادگستری نامیده میشود.

 

 

انتخاب وکیل امور بانکی آزادانه از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی از میان وکلای دادگستری انجام می شود و رابطه میان وکیل و موکل با تنظیم و امضای وکالتنامه و تعیین حق الزحمه وکیل آغاز می شود.

وکیل امور بانکی به جرائم تخصصی پولی، بانکی و مسائل شرکت ها و سازمان های دولتی در این زمینه رسیدگی می کند، از همین جهت حضور همچین وکیلی در کنار مدیران برای شرکت ها و سازمان ها ضروری می باشد. برخورداری از مشاوره وکیل امور بانکی، به سازمان ها کمک می کند تا در زمینه مسئولیت های حقوقی، کیفری و انتظامی تصمیمات درستی بگیرند و بتوانند هنگام مواجه با مشکلات حقوقی آن ها را به راحتی برطرف نمایند.

قراردادهای بانکی بر مبنای مقررات گوناگونی از جمله قوانین پایه مانند بانکداری بدون ربا، بخشنامه های بانک مرکزی و… تنظیم می شود و تشخیص اشکالاتی که در قرارداد وجود دارد نیاز به شناخت این قوانین دارد لذا توصیه می شود پیش از امضا قرارداد بانکی حتما از وکیل امور بانکی استفاده شود.

وکیل بانکی باید در انواع دعاوی قضایی که بانک علیه اشخاص اقامه میکند، در مراجع قضائی حاضر شود و از حقوق موکل خود دفاع نماید. همچنین در انواع دعاوی که اشخاص حقیقی یا حقوقی، علیه بانک مطرح می کنند، نیز باید در مراجع قضائی حضور یابد و با توجه به مقررات مربوطه، از حقوق موکل خود دفاع نماید.

مدیریت عقد قراردادها و تهیه و تنظیم آن ها، ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوطه، جمع آوری اطلاعات و بهره بردن از آن جهت دفاع از افراد یا شرکت و یا سازمان مربوطه در تمامی مراجع قضائی از دیگر وظایف وکیل امور بانکی است.

همچنین ارائه مشاوره و راهکارهای حقوقی به کارکنان و مدیران یک شرکت و یا سازمان، رسیدگی و بررسی شکایات مربوط به دعاوی اداری و حقوقی و انجام همه کارهای مرتبط با انحلال و ثبت شرکت ها، تغییر در ساختار و… نیز در حیطه وظایف وکیل بانکی است.

در اغلب سازمان ها و شرکت های دولتی، وکیل امور بانکی نقش مهمی دارد و بدین جهت یک بخش حقوقی در نظر می گیرند که در آن از طریق تعدادی وکیل بانکی به امور مربوط به انعقاد و تنظیم قراردادها، امور حقوقی و تفاهم نامه های بین سازمانی رسیدگی می شود. وکیل امور بانکی در یک شرکت میتواند به چند سازمان و شرکت مشاوره حقوقی دهد و یا تنها در استخدام یک سازمان باشد.

وکیل بانکی
وکیل امور بانکی

انواع دعاوی بانکی

 با وجود دستورالعمل ها و بخشنامه های بانک مرکزی بعضی قراردادهای بانکی خلاف قوانین تنظیم میشوند و دعاوی بانکی نیز در این موارد بوجود می آیند.

برخی از دعاوی که در زمینه امور بانکی نزد مراجع قضائی مطرح می شود شامل این موضوعات می باشد:

اشتباهات در محاسبه خسارت تاخیر تادیه از مشتری که برخلاف مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه های بانک مرکزی باشد.

عدم پرداخت به موقع تسهیلات بانکی به مشتریان که سبب ورود خسارت مالی و اعتباری به ایشان شود.

دعوای ابطال سند رهنی و قراردادهای مشارکت مدنی

مواردی که یک شرکت، قرارداد گشایش اعتبار اسنادی با بانک منعقد کرده باشد و قرارداد با افزایش نرخ ارز مواجه شده است.

بانک موافق اعمال کردن مقررات ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید در مورد تسهیلات ارزی نباشد.

بانک با صدور اخطاریه، علیه مشتری، ضامن و راهنین طرح دعوا کند.

بانک اجرائیه صادر کرده و مزایده از طریق اداره اجرای ثبت، علیه مشتری و ضامن انجام شود.

رفع ممنوع الخروجی اشخاص حقیقی و مدیران شرکت ها از طریق مراجع ذیصلاح

ابطال اجراییه های بانکی صادره از اجرای ثبت و یا اجرای احکام

اختلاف در محاسبه سود، جریمه و وجه التزام بین بانک و اشخاص

دعاوی مربوط به موسسات اعتباری و موسسات بدون مجوز بانک مرکزی

دعاوی مربوط به قراردادهای مشارکتی مانند مشارکت مدنی و مضاربه

دعاوی مربوط به سایر قراردادهای بانکی همچون فروش اقساطی

دعوای الزام به انجام تعهدات از سوی بانک، علیه اشخاص.

دعاوی زیاده خواهی بانک بر خلاف شرایط قراردادی و مصوب وام ها

دعاوی مربوط به قراردادهایی که شرط خلاف قوانین بانکی در آن درج شده است

دعاوی ارزی و دعاوی عقود بانکی نیز از عمده موارد دعاوی بانکی می باشند.

دعاوی مربوط به ضمانت نامه های بانکی و اعتبارات اسنادی: اشخاص برای دریافت تسهیلات بانکی مانند وام، معمولا سند ملک خود را در رهن بانک میگذارند و با توجه به مقررات در صورت عدم بازپرداخت اقساط وام یا تاخیر در تادیه آن جریمه و دیرکرد زیادی از مشتری گرفته می شود و در همین زمینه تخلفاتی در مورد اجرای سند رهنی و تشریفات مزایده واقع می شود که حقوق مشتری را تضییع میکند. وکیل میتواند اجرائیه های مربوط را در این موارد باطل نماید و دستور موقت مبنی بر توقف عملیات اجرایی را از دادگاه درخواست میکند. اگر عملیات اجرایی انجام شده و ملک فروخته شده باشد، میتواند بر مبنای شرایط قانونی مزایده را باطل نماید.

تخلفاتی که در اجرائیات ثبت و مواردی همچون نظریه کارشناسی ارزیاب ملک، ابلاغ یا عدم ابلاغ نظریه کارشناسی ارزیاب، تشریفات مزایده و … می تواند حقوق مردم را تضییع کند که اخذ مشاوره حقوقی بانکی و استفاده از تجربیات وکیل بانکی می تواند کمک بسیاری نماید و با اخذ دستور موقت توقف عملیات اجرائی از دادگاه و طرح دعوای ابطال مزایده و تشریفات آن و ابطال اجرائیه مشکلات بسیاری را حل کرد.

عمده ترین مسائل حقوقی و دعاوی بانکی را می توان به اخذ تسهیلات در برابر وثیقه ملکی در قالب قراردادهای بانکی مضاربه، مشارکت مدنی، جعاله و .. دانست که با توجه به وضعیت اقتصادی و شروط تحمیلی بسیاری که در قراردادهای بانکی وجود دارد، مشتریان بانک از عهده پرداخت اصل تسهیلات سود و بهره های سنگین آن برنیامده و وثیقه ملکی آنان از طریق اجرائیات ثبت و محاکم به نفع بانک ثبت و ضبط می گردد.

وجود دعاوی بانکی بسیاری که نمونه های آن ذکر شد، باعث ازدحام پرونده های حقوقی بانکی نزد مراجع قضایی شده است که مسلما شیوه طرح دعوی و ارائه دادخواست در این نوع دعاوی و دفاع از موکل در این موارد، نیازمند تجربه و تخصص در حقوق بانکی و اشراف به قوانین این حوزه می باشد که این امر در صلاحیت حقوقدان و وکیل متخصص دعاوی امور بانکی می باشد.

امتیازات داشتن وکیل امور بانکی

از خصوصیات و امتیازات داشتن یک وکیل امور بانکی این است که:

وکیل بانکی، تسلط کامل بر قوانین و آیین نامه ها و مصوبات بانک مرکزی دارد.

اگر اشخاص حقوقی و حقیقی پیش از اقدامات بانکی با او مشورت کنند، دچار مشکل نخواهند شد.

وجود وکیل بانکی در دعاوی امور بانکی، موفقیت موکلین را تا حد زیادی تضمین می نماید.

وکیل بانکی طرح و پیگیری پرونده دعاوی مربوط به امور بانکی و دفاع در برابر دعاوی مطروحه از سوی بانک ها را از سوی موکل خود در محاکم قضائی تا حصول نتیجه بر عهده می گیرد.

وکیل امور بانکی می تواند در مواقع لزوم جهت احقاق حق موکل خود، شکایت از بانک ها را از طریق بانک مرکزی پیگیری نماید.

دریافت مشاوره از وکیل بانکی، مانع صرف هزینه های اضافی و اتلاف وقت می گردد.

جهت معرفی وکیل امور بانکی یا مشاوره حقوقی دعاوی بانکی با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲۲۳۳۹۰۱۵

مقالات مرتبط با وکیل امور بانکی

error: Content is protected !!